+48 618 990 115
+48 602 155 661
wajm@pianobeton.pl

Z czego wykonać płytę fundamentową, aby wyeliminować niepożądane zjawisko osiadania posadzek, a jednocześnie skutecznie je ocieplić? Na jaki materiał postawić w przypadku skomplikowanych warunków gruntowych, gdy ważne jest, aby maksymalnie odciążyć konstrukcję? Odpowiadamy!

Zalety płynące z zastosowania płyt fundamentowych można mnożyć, z tego powodu na rozwiązanie to decydują się nie tylko inwestorzy, którzy planują posadowić budynek na trudnych gruntach (lekkich, podmokłych, niestabilnych). W wymienionych powyżej przypadkach płyta fundamentowa zdecydowanie lepiej niż tradycyjne fundamenty rozkłada obciążenia, co pozwala rozwiązać problem z osiadaniem budynku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w przypadku gruntów o dobrej nośności również wybrać płytę zamiast tradycyjnych ław fundamentowych. Takie rozwiązanie bardzo przyspiesza czas realizacji inwestycji, a nierzadko może się też okazać zdecydowanie tańsze niż ciężkie, pracochłonne i kosztowne fundamenty.
Dobrze przygotowana i równa płyta fundamentowa jest powierzchnią gotową, aby ułożyć posadzkę – odpada więc proces budowy podłogi na gruncie. Ponadto w płycie można umieścić ogrzewanie podłogowe, a fakt, że jest odizolowana od gruntu na całej powierzchni (a nie tylko po obrysie budynku, jak ławy fundamentowe) sprawia, że skutecznie wyeliminowane są mostki termiczne. Z tego powodu na płytę fundamentową często decydują się inwestorzy, którzy budują domy w standardzie energooszczędnym lub pasywnym.
Na rynku dostępne są różne rodzaje płyt fundamentowych: żelbetowe, betonowe czy płyty z gotowych prefabrykatów. W niniejszym artykule podpowiadamy, dlaczego warto postawić na płyty fundamentowe z pianobetonu.

Płyta fundamentowa z wylewanego betonu komórkowego

Dlaczego spieniony beton komórkowy szczególnie sprawdza się w przypadku płyt fundamentowych? Jak już wspomniano, pozwala on odciążyć konstrukcję, a tym samym zniwelować zjawiska związane z osiadaniem – to kwestia podstawowa, ale wcale nie jedyna. Materiał ten ma też świetne właściwości termoizolacyjne – 20 cm pianobetonu odpowiada 10 cm styropianu. A możliwość rezygnacji ze styropianu trudno przecenić, bo dzięki temu eliminujemy ryzyko jego klawiszowania, zanikania i w efekcie – zapadania się posadzek z biegiem czasu, czy na skutek nawet niewielkiego pożaru lub oddziaływania agresywnych chemikaliów. W posadzce z wylewanego betonu komórkowego nie ma też przestrzeni, w której mogłyby zagnieżdżać się gryzonie czy owady.
Pod podłogami ocieplonymi styropianem tworzy się ponadto pudło rezonansowe – w efekcie podczas chodzenia mają one tendencję do dudnienia. Problemu tego nie ma w przypadku wylewanych płyt fundamentowych. Ich ogromnym atutem jest też łatwość i szybkość zabudowy – materiał podaje się wężami na odległość nawet 100 metrów, nie ma więc konieczności jeżdżenia po posesji ciężkim sprzętem. Taka metoda aplikacji sprawia, że czas realizacji jest błyskawiczny. Płytę fundamentową ze spienionego betonu komórkowego wylewa się w jeden dzień. W połączeniu z jednym dniem na roboty ziemne, ułożenie izolacji z folii PE i ewentualne szalunki oraz jednym dniem na szalowanie, zbrojenie i wylanie płyty żelbetowej, wszystkie prace łącznie zajmują zaledwie trzy dni robocze.

Materiał, jakim jest wylewany beton komórkowy, doskonale zabezpiecza wszelkie instalacje, rury, przewody zabudowane w płycie, które oblewa, usztywnia i chroni przed przemieszczaniem i rozszczelnieniem. Uzyskana w ten sposób konstrukcja jest jednolita, monolityczna i wolna od mostków termicznych, a ponadto nie wymaga dylatacji.
Płyta fundamentowa z pianobetonu jest w zasadzie gotową posadzką. Nie trzeba więc nawozić i zagęszczać piasku, wykonywać dodatkowej izolacji ani stosować tzw. chudego betonu oraz styropianu, który jest materiałem nienośnym – jego zanikanie i zapadanie się jest tylko kwestią czasu. Beton komórkowy ma znacznie wyższą wytrzymałość na ściskanie, przez co stosuje się go jako również w bardzo wymagających realizacjach, jak budowa dróg, autostrad, lotnisk, parkingów i in.

Przykładowa konstrukcja płyty fundamentowej
1. Płyta żelbetowa (10 cm)
2. Warstwa izolacyjna z pianobetonu PB 500 (50 cm)
3. Folia izolacyjna

Pianobeton, czyli spieniony beton komórkowy, to jeden z najnowocześniejszych sposobów na posadowienie budynku, szczególnie, gdy ma on stanąć na trudnych gruntach. Technologia ta przywędrowała do Polski z Holandii – kraju, w którym blisko 80% powierzchni kraju stanowią nienośne grunty. Właśnie tam pianobeton jest materiałem stosowanym powszechnie, bo pozwala odciążyć konstrukcje budowlane, a zarazem zachować dobre parametry wytrzymałościowe i termoizolacyjne.