+48 618 990 115
+48 602 155 661
wajm@pianobeton.pl
Coraz bardziej agresywne warunki atmosferyczne w Polsce mocno wpływają na niszczenie dróg. Regularnie docierają do nas wieści o podmytych czy zerwanych drogach, odcięciu od świata czy konieczności korzystania z objazdów i nadrabiania sporej ilości kilometrów. Kluczowa w takich sytuacjach jest szybka reakcja. Naprawa dróg asfaltowych wcale nie musi trwać długo, jak to niestety często wygląda w naszym kraju – idealnym sposobem okazuje się zastosowanie Pianobetonu.

Naprawa dróg po nawałnicy

W maju 2018 roku, w okolicach Kórnika w Wielkopolsce, przeszła nawałnica, czego efektem było zniszczenie znacznej części drogi i jej osunięcie. Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu zareagował niezwłocznie, dzięki czemu już trzy dni po wydarzeniu rozpoczęliśmy prace naprawcze. Naprawa dróg wymagała szybkiego wypełnienia powstałego osuwiska. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie do tego pianobetonu – dlaczego? Standardowo używamy tego w przypadkach jako podbudowa - żwir czy piasek nie funkcjonuje najlepiej. Nie da się go idealnie zagęścić w powypłuczynowej wyrwie, a w efekcie w krótkim czasie droga odkształca i zapada się. Co więcej, nadal jest podatna na ponowne podmycia. Zwykły beton zaś jest bardzo ciężki, nie chroni przed przemarzaniem, trudnym w obróbce w przypadku konieczności prac w drodze. Pianobeton natomiast jest materiałem lekkim, a jednak bardzo trwałym i odpornym na działanie wody. Dodatkowo dzięki swej strukturze (zawartość powietrza) jest termoizolacyjny i łatwo obrabialny wiertnicami czy dłutownicami. W przypadku opisywanej drogi wystarczyło stworzyć szalunek przy osuwisku i wypełnić go Pianobetonem. Kiedy dziura i wszelkie ubytki były wypełnione pozostało ułożyć warstwę asfaltu. Cała operacja trwała zaledwie dwa dni, a czas całej naprawy od samej nawałnicy do ukończenia prac zajął zaledwie tydzień!

Dlaczego właśnie Pianobeton?

Pianobeton, którego używamy, może pomóc w wielu sytuacjach drogowych. Stabilizacja nienośnych gruntów, wzmocnienie nsypów, odciążenie i wzmocnienie przyczółków mostów i wiaduktów, ale przede wszystkim wzrost wytrzymałości dróg zbudowanych na podbudowie z Pianoebtonu. 30 lat temu wykonane drogi parkingi czy chodniki są ciągle w doskonałym stanie, tak odmiennym od otaczającej nas rzeczywistości drogowej. Pianobeton od lat jest stosowany na zachodzie Europy, ale niestety nasz kraj dopiero od niedawna się do niego przekonuje. Naprawa dróg asfaltowych za pomocą Pianobetonu jest tak skuteczna również z powodu wagi tego materiału. Kamienie, żwir czy tłuczeń są bowiem znacznie cięższe od Pianobetonu. Stad zamiast odciążać grunt, dociążamy go. W przypadku Pianobetonu możliwe jest całkowite wyeliminowanie zjawisk związanych z osiadaniem gruntu czy jego pracą. Nasza firma oferuje najwyższej jakości usługi związane z Pianobetonem. Nieważne, czy w grę wchodzi naprawa drogi gminnej lub powiatowej, zamiana istniejącej drogi gruntowej w nową równą drogę na lata, czy po prostu budowa drogi tymczasowej – Pianobeton zawsze sprosta stawianym wymaganiom oraz zapewni oszczędność czasu i energii. Zapraszamy do kontaktu.

Zobacz też: