+48 618 990 115
+48 602 155 661
wajm@pianobeton.pl

Wiele gmin boryka się z problemem przestarzałych sieci wodociągowych, kanalizacyjnych czy systemów odprowadzania ścieków, które – z uwagi na swój wiek – wymagają często szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych. A te są nie tylko kosztowne, ale także inwazyjne, nic więc dziwnego, że coraz częściej wybór pada na bezwykopową naprawę rur (relining). Pianobeton jako masa wypełniająca puste przestrzenie pomiędzy starą a nową rurą doskonale sprawdza się w tego typu zastosowaniach, co zawdzięcza właściwościom takim jak lekkość, szybkość zabudowy i termoizolacyjność.

Wymiana infrastruktury podziemnej może być bardzo kłopotliwa, przede wszystkim dlatego, że wymaga wykonania głębokich wykopów. Na terenach o gęstej zabudowie i intensywnym życiu gospodarczym wiązałoby to się z dużymi utrudnieniami dla mieszkańców, takimi jak ograniczenie handlu oraz ruchu pieszego i ulicznego, a także uciążliwy hałas, kurz i brud.
Dostępne są jednak metody mniej inwazyjne, które pozwalają wyeliminować konieczność wykopywania i wykuwania starych rurociągów, a jednocześnie umożliwiają ich całkowitą naprawę. Relining – czyli bezwykopowa naprawa rur to jedna z takich technologii. Polega ona na włożeniu w stary rurociąg nowych rur o mniejszej średnicy. Łączenie pojedynczych rur w dłuższe odcinki wykonuje się w wykopie początkowym, a jeśli jest to koniecznie – również poza nim, co zależy od dostępności terenu. W efekcie modernizowany rurociąg jest całkowicie odnowiony, a stara rura nie pełni już żadnej roli w istniejącym systemie rurociągów.
W bezwykopowej naprawie rur jako wypełniacz doskonale sprawdza się pianobeton.

Bezwykopowa naprawa rur (relining) – pianobeton jako wypełniacz

W końcowym etapie prac związanych z reliningiem pianobeton jest wtłaczany pomiędzy starą a nową rurę, pełniąc funkcję wypełniacza w pustej przestrzeni. Dlaczego warto postawić właśnie na ten materiał? Otóż w przypadku zastosowania innych mas zabudowywać można odcinki o maksymalnej długości 50 m, w przypadku pianobetonu może to być nawet 300 metrów, co oznacza duże oszczędności. Na obniżenie kosztów inwestycji wpływa też fakt, że zabudowę z pianobetonu wykonuje się bardzo szybko, bo jest on wpompowywany za pomocą specjalnych agregatów.
W bezwykopowej naprawie rur pianobeton sprawdza się też z innych względów. Powstała z tego materiału otulina umożliwia pracę instalacji w wyniku zmian temperatury czy ciśnienia, gwarantuje ponadto bezpieczeństwo w toku eksploatacji, ograniczając drgania. Pianobeton jest też lekki, dzięki czemu nie obciąża instalacji, a do tego ma właściwości termoizolacyjne, zabezpieczając rury przed przemarzaniem. Niska gęstość pianobetnu zapewnienia także liniowoś
nowo położonych instalacji. Inne stosowane na rynku iniekty, których gęstość wynosi często powyżej 2000 kg/m³, doprowadzają do wyporu nowej instalacji, zakłócając jej przebieg i powodując szybkie zamulenie, a w dłuższej perspektywie – uszkodzenie.
Sama technologia reliningu jest natomiast ekologiczna i mało inwazyjna – nie utrudnia życia mieszkańcom oraz właścicielom i pracownikom firm. Z tego powodu coraz częściej jest wybierana zamiast konwencjonalnych metod wykopowych.

Pianobeton w zamulaniu przewodów instalacji

Pianobeton sprawdzi się również w sytuacji, w której konieczne jest zlikwidowanie istniejącej sieci wodociągowej. Zgodnie z przepisami nieużywane sieci powinny zostać usunięte z ziemi, poza wyraźnie sprecyzowanymi przez przepisy prawa przypadkami, w których nie ma takiej konieczności. Wówczas jednak wszystkie pozostawione w ziemi elementy sieci należy wypełnić odpowiednim materiałem, co ma zapobiegać pogarszaniu się struktury gruntu, a także wyeliminować ryzyko niestosownego użycia czy przedostawaniu się wód gruntowych i gryzoni. Ze względu na łatwość aplikacji pianobeton doskonale sprawdzi się w takiej sytuacji, pozwalając szybko, szczelnie i niewielkim kosztem wypełnić puste przestrzenie, gwarantując też, iż wypełniona instalacja nie zacznie zapadać się w gruncie.