Trwała i dobra podłoga to jeden z najważniejszych elementów każdego wnętrza, który decyduje o komforcie użytkowania pomieszczeń. W tym artykule powiemy, jakie rodzaje posadzek dostępne są na rynku, jak wybrać najlepszą i co daje
wypełnienie pianobetonem ciepłej podłogi.
Posadzka ze styropianu — dlaczego nie warto?
W Polsce najczęściej wybieraną podbudową posadzki jest styropian. Niestety materiał nietrwały i trudny w ułożeniu, tworzy mostki termiczne i klawiszuje na nierównym podłożu. Co więcej styropian ma niską nośność, a także słabą wytrzymałość na ściskanie i obciążenia mechaniczne. Z biegiem lat kurczy się i zapada. Jednocześnie robactwo i gryzonie uwielbiają materiał na swoje gniazda, a chemikalia (np. rozpuszczalniki), czy ogień, potrafią w krótkim czasie dokonać pełnej degradacji posadzki na styropianie.
Tymczasem posadzka na podbudowie z Pianobetonu jest równa, mocna, sztywna i ognioodporna, a jej termoizolacyjność tylko nieznacznie niższa niż ta zbudowana na styropianie, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę mostki termiczne, które w Pianobetonie nie występują. Lambda Pianobetonu wynosi 0,05 W/mK.
Dlaczego pianobeton jest idealnym rozwiązaniem?
Pianobeton to wylewany beton komórkowy charakteryzujący się licznymi zaletami, doskonale nadający się do wykorzystania na każdej posadzce, ponieważ:
- wykorzystywany jest zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz;
- stosowany jest w mieszkaniach, domach, halach, obiektach przemysłowych, magazynach etc.;
- zapewnia bardzo dobrą termoizolacją;
- stanowi skuteczną izolację akustyczną i hydroizolację;
- tworzy dobrze wypoziomowaną bazę pod docelowy materiał podłogowy.
Pianobeton — to nie przejściowa moda na rynku budowlanym. Do tej pory rozwiązanie to zyskało przychylność użytkowników i wykonawców w wielu krajach Europy Zachodniej. Spowodowało to wyparcie dotychczas stosowanych metod budowy i wypełniania podłóg. W Polsce Pianobeton jest stosowany od ponad 30 lat.
Pianobeton — posadzki na gruncie, stropach i przy renowacjach starego stropu
Wypełnienie Pianobetonem ciepłej podłogi ma mnóstwo bezdyskusyjnych zalet. Przede wszystkim pianobeton jest niepalny. Ograniczony zostaje ponadto czas związany z przeprowadzaniem prac, ponieważ taką posadzkę wylewa się niezwykle szybko.
Pianobeton, ze względu na swoje doskonałe parametry, jest polecany w przypadku wykonywania zarówno
posadzki na gruncie, stropach, jak i do
renowacji starych stropów w mieszkaniach i obiektach komercyjnych.
Posadzki na gruncie
Pianobeton w przypadku podłóg na gruncie jest częstym rozwiązaniem w domach i budynkach niepodpiwniczonych. Przy zastosowaniu tej metody podłogę parteru wykonuje się bezpośrednio na gruncie. Stworzona konstrukcja gwarantuje doskonałą izolację budynku od zimna i wilgoci.
Posadzki na stropach
Pianobeton doskonale wyrównuje istniejące stropy i zabezpiecza wszystkie rozprowadzone na nich instalacje. Zapewnia odpowiednią termoizolacyjność i wytłumienie dźwięków. Bezpośrednio na materiale można układać instalację ogrzewania podłogowego, a wylewka wyrównująca może zostać odchudzona ze względu na wytrzymałość i sztywność podbudowy z Pianobetonu.
Renowacja starych stropów
Podczas renowacji starych stropów pianobeton często jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż charakteryzuje się monolityczną powierzchnią oraz szczelnie wypełnia wszystkie dostępne przestrzenie i nierówności. Jednocześnie nie dociąża starych stropów, jak posadzki betonowe.
Rodzaje posadzek i ich właściwości
Nowa posadzka powinna być precyzyjnie dobrana do charakterystyki i potrzeb miejsca, w którym będzie użytkowana. Aby wybrać najlepszy wariant, warto przeanalizować cechy różnych typów podłóg i metod ich wykonania. Poniżej przedstawiamy popularne rozwiązania i rodzaje posadzek betonowych.
Cementowe wylewki samopoziomujące
Technologia cementowej wylewki samopoziomującej pozwala uzyskać idealnie równą powierzchnię bez konieczności ręcznego wyrównywania podłogi. Niepodważalną zaletą jest łatwość stosowania, choć nie jest to wariant pozbawiony wad. Takie
betonowe wylewki o standardowym czasie schnięcia wysychają w kilkanaście godzin. Jednak do dalszej obróbki są w pełni gotowe po znacznie dłuższym czasie, który może wynosić nawet kilka tygodni.
Wylewki anhydrytowe
Wylewka anhydrytowa powstaje poprzez naniesienie płynnej wylewki samopoziomującej stworzonej na bazie spoiwa anhydrytowego. Te posadzki wizualnie przypominają nieco podłogi żywiczne i mogą być stosowane niemal wszędzie. Nie wymagają wcześniejszego skomplikowanego przygotowania podłoża.
Posadzki z posypką
Posadzka z posypką stosowana jest głównie w miejscach i na powierzchniach, gdzie wymagana jest zwiększona odporność podłóg i odpowiedni stopień ich ścieralności. Posypka to dodatek betonowy będący rodzajem utwardzacza do podłoża. Najczęściej tego typu posadzki stosuje się w miejscach o podwyższonym obciążeniu, jak hale magazynowe czy klatki schodowe.
Naszym zdaniem, pianobeton to najlepsza podbudowa dla posadzki dostępna obecnie na rynku budowlanym. To nie tylko doskonała opcja pozwalająca uzyskać ciepłą posadzkę betonową w mieszkaniu: materiał sprawdza się w realizacjach znacznie większych projektów budowlanych — komercyjnych, usługowych i handlowych.
Pianobeton może być stosowany zarówno na powierzchniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych oraz polecany jest w miejscach, gdzie istotną kwestią jest lekkość konstrukcji. Dotyczy to w szczególności starszych domów, mieszkań i starego budownictwa, gdzie planowane są modernizacje i przebudowy.
Produkcja pianobetonu jest bezpieczna dla środowiska, co aktualnie ma niemałe znaczenie. Dodatkowo cena za m2 posadzki przemysłowej betonowej jest konkurencyjna w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi.